Scroll Top
al. Bohaterów Warszawy 93/1, 70-343 Szczecin
Rejestracja: pn-pt 10:00 - 18:00
Osteoporoza
OSTEOPOROZA

Osteoporoza jest chorobą cywilizacyjną. Zagraża ona co dziesiątej osobie. Polega na nadmiernej utracie masy kostnej połączonej z osłabieniem wytrzymałości kości. Kości stają się kruche i łatwo się łamią. Pewna utrata masy kostnej wraz z wiekiem jest zjawiskiem normalnym. Rozpoczyna się po 30 r.ż. i jest wyrazem starzenia się organizmu . U mężczyzn utrata ta przebiega równomiernie przez całe życie, natomiast u kobiet znacznie się nasila po okresie menopauzy.

Diagnostyka osteoporozy ma na celu określenie gęstości kości, co stanowi o rokowaniu złamań osteoporotycznych i monitoruje przebieg choroby. Badanie rentgenowskie jako podstawowe obrazuje obecność złamań i sugeruje obecność osteoporozy. Nie daje jednak danych o stopniu jej nasilenia. Do ilościowej oceny gęstości kości służy badanie USG.

Celem leczenia osteoporozy jest uniknięcie pierwszego złamania, a w razie już jego wystąpienia zapobieganie kolejnym złamaniom. Obecnie dysponujemy wieloma lekami o wysokiej skuteczności klinicznej. Leki te zwiększają gęstość mineralną kości i obniżają ryzyko złamania. Niezależnie od aktywnego leku każdemu pacjentowi zaleca się przyjmowanie preparatów wapniowych (ok. 800mg – 1200 mg) i witaminy D3 (ok. 1000 jm).

Badaj się w MEDICO i zapobiegaj skutkom osteoporozy!