Scroll Top
al. Bohaterów Warszawy 93/1, 70-343 Szczecin
Rejestracja: pn-pt 10:00 - 18:00
Stomatologia dziecięca
PIERWSZA WIZYTA

Pierwsza wizyta u stomatologa jest dla dziecka ogromnym przeżyciem i wpływa na przyszłe postrzeganie dentysty przez małego pacjenta. W gabinecie Medico dbamy, aby już od najmłodszych lat nie tylko uczyć dzieci nawyków prawidłowego dbania o ząbki, ale przede wszystkim staramy się zapewnić mu komfort psychiczny, aby wizyta nigdy nie kojarzyła się z bólem i strachem.

Stomatolog dziecięcy w Medico cechuje się indywidualnym podejściem do małego pacjenta, spokojem ale także dużym poczuciem humoru, dzięki czemu wizyty stają się czystą przyjemnością.

OFERUJEMY:

Dla rodziców, którzy przyjdą na własny zabieg z dzieckiem przygotowaliśmy kącik malucha, w którym pociecha może bezpiecznie pobawić się w czasie trwania wizyty.

PORADY DLA MAŁEGO PACJENTA
JAK USTRZEC DZIECI PRZED PRÓCHNICĄ?

Najczęściej popełnianym przez rodziców błędem jest pozwalanie dziecku zasnąć z butelką. A tymczasem o higienę jamy ustnej trzeba dbać już u noworodków. Wystarczy po posiłku przemyć dziąsła dziecka gazą nasączoną wodą albo roztworem z rumianku, tak żeby usunąć resztki jedzenia. I pamiętajmy, że są dzieci odporne na próchnicę, a inne mogą się jej nabawić błyskawicznie.

KIEDY DZIECKO MUSI JUŻ MIEĆ SWOJĄ SZCZOTECZKĘ DO ZĘBÓW?

Kiedy skończy rok. Powinna być z miękkiego tworzywa i dopóki nie nauczy się porządnie płukać ust, nie powinno używać pasty. Nawyk mycia zębów muszą mu wpoić rodzice czy opiekunowie, którzy nie powinni zapominać o kontrolowaniu go, nawet do 10. roku życia. Pewnie, że to dla nas męczące, ale dzięki temu dziecko może uniknąć próchnicy czy kłopotów z dziąsłami.

JAK DŁUGO I JAK CZĘSTO MYĆ ZĘBY?
Przynajmniej dwa razy dziennie po dwie minuty. Idealnym rozwiązaniem byłoby umycie ich po każdym posiłku, ale nie zawsze jest to możliwe. Co do techniki, to najlepiej skonsultować się ze stomatologiem. I nie przyzwyczajajmy dzieci do częstego jedzenia słodyczy, ich nadmiar w diecie to jedna z głównych przyczyn próchnicy i przedwczesnej utraty zębów mlecznych.
A LAKIEROWANIE?

Zawierającym fluor lakierami pokrywa się wszystkie zęby dziecka, tak aby zapewnić mu lepszą ochronę przed próchnicą. Zabieg powtarza się co pół roku, przy agresywnej chorobie co trzy miesiące, trwa on około 15 minut.

KIEDY PRZYPROWADZIĆ DZIECKO NA PIERWSZA KONTROLĘ?

Między 2. a 3. rokiem życia. Lekarz pokaże dziecku fotel, narzędzia, doradzi, jak prawidłowo myć zęby. Rodzice powinni pamiętać o wizytach co pół roku, tym bardziej że nie zawsze mogą liczyć na kontrole stomatologiczne w szkole czy przedszkolu, nikt więc ich nie wyręczy. I warto zwrócić się albo do stomatologa dziecięcego, albo do lekarza, który leczy całą rodzinę, o ile on będzie chciał przyjąć małego pacjenta. Bo nie każdy chce leczyć dzieci.

W JAKIM WIEKU ZACZĄĆ LECZENIE ORTODONTYCZNE?

Odpowiedź na pytanie w jakim wieku rozpocząć leczenie ortodontyczne nie jest prosta. Są wady zgryzu które trzeba leczyć wcześnie, już od czwartego, piątego roku życia. Typowym przykładem takiej wady jest zgryz krzyżowy boczny. Wczesne leczenie takiej wady zapobiega zmianom w stawach skroniowo-żuchwowych i asymetrii żuchwy. Jednak większość wad najlepiej leczy się w okresie najszybszego wzrostu dzieci. U dziewczynek zaczyna się on około jedenastego roku życia i trwa mniej więcej dwa lata. U chłopców maksimum wzrostowe przypada między trzynastym a piętnastym rokiem. W tym okresie leczenie ortodontyczne jest najszybsze i najskuteczniejsze.

PORADY DLA RODZICÓW

Prosimy o wcześniejsze przygotowanie dziecka do wizyty polegające na zapoznaniu go z funkcją zębów oraz rolą lekarza stomatologa. U młodszych dzieci odbywa się to na zasadzie oglądania ząbków w lustrze oraz zabawy w dentystę, starsze informujemy również o tym, że ich zachowanie podczas leczenia ma wpływ nie tylko na czas wykonania zabiegu, ostateczny wynik, ale również na jego bezpieczeństwo.

Często przyczyną obawy przed leczeniem są niewłaściwe relacje rodziców (lub innych dorosłych) z doznań wyniesionych z innych gabinetów stomatologicznych. Dzieci dążą do naśladowania otoczenia, przejmowania wszystkiego, co mówią i czynią dorośli. Dlatego NIGDY nie należy przy dziecku opowiadać o swoich negatywnych doznaniach ani też używać słów kojarzących się źle. NIEDOZWOLONE są stwierdzenia typu: „nie będzie bolało”, „to nie szczypie”, „taka cienka jest ta igła”, „mała strzykawka” itp. Dziecko czuje wtedy niepokój. Nie wolno wspominać o strachu i bólu (np. „nie bój się”), mówić dużo o pozytywnych rzeczach („ciekawe, jak fajnie jest w środku”, „zobaczymy, jak miła jest pani doktor”, „pewnie dostaniesz dziś piękną nagrodę od pani doktor”, „może pani doktor pomaluje Ci ząbka na Twój ulubiony kolor?”), nie opowiadać o znieczuleniu w formie igły i strzykawki, nigdy nie straszyć dentystą, gdy chcemy zmotywować dziecko np. do mycia zębów.

Uprzedzamy dziecko o wizycie dzień wcześniej i tego samego dnia.

Ważne jest, aby dziecko przychodziło do gabinetu wypoczęte oraz aby za długo nie czekało w poczekalni, dlatego prosimy o telefon przed wizyta, w przypadku opóźnienia wskazany jest spacer, a nie oczekiwanie w poczekalni.

Pierwsza wizyta powinna być bezbolesna, najlepiej gdyby była to wizyta adaptacyjna, czyli taka, podczas której dziecko zostaje tylko zapoznane z gabinetem. Jeśli dziecko po raz pierwszy trafia do gabinetu z bolącym zębem, to nigdy już nie będzie kojarzyło wizyty u  stomatologa pozytywnie.