Rodzice – nie przegapcie!
Dlaczego USG niemowląt jest tak ważne?

U około 5% noworodków występuje spłaszczenie panewki jednego lub obu stawów biodrowych, tzw. dysplazja stawu biodrowego – jeśli taka wada nie zostanie wykryta odpowiednio wcześnie może doprowadzić nawet do kalectwa. Dlatego tak istotnym elementem jest profilaktyka.
W jaki sposób przeprowadzane jest badanie?

Za pomocą aparatu USG wyposażonego w bardzo czułą głowicę z sondą liniową o odpowiedniej częstotliwości lekarz ortopeda jest w stanie ocenić czy rozwój stawów biodrowych maluszka przebiega prawidłowo. Polega to na przyłożeniu głowicy do bioderek dziecka, wówczas na ekranie sprzętu USG ukazuje się czytelny dla lekarza obraz stawów biodrowych.
Czy to bezpieczne?
Bez obaw, USG jest jedynym bezpiecznym, bezbolesnym i nieinwazyjny badaniem dla dziecka, które pozwala zobrazować i ocenić stan rozwoju stawów.
Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę?
- Na pierwszą wizytę zaleca się zgłosić z noworodkiem lub niemowlęciem w pierwszych tygodniach życia.
- II wizyta kontrolna wykonywana jest w 5-6 miesiącu życia, kiedy podczas prawidłowego rozwoju dziecka można zaobserwować jądra kostnienia.
- III zaplanowana kontrola jest już ostatnia z zalecanej profilaktyki u lekarza ortopedy. Do specjalisty należy zgłosić się, kiedy dziecko zacznie samodzielnie chodzić.