Scroll Top
al. Bohaterów Warszawy 93/1, 70-343 Szczecin
Rejestracja: pn-pt 10:00 - 18:00
Ortopedia

Ortopedia

Jeśli jesteś pacjentem poszukującym pomocy ortopedycznej, najczęstszą przyczyną z jakiej jej poszukujesz jest BÓL. Najczęściej jest on zlokalizowany w obrębie kończyny dolnej lub górnej, plecach lub karku. Aby skutecznie Ci pomóc i wyleczyć Twoją dolegliwość konieczne jest poznanie jej przyczyny. Bez postawienia diagnozy szanse wyleczenia schorzenia są bardzo małe.      

Orthopedic nurse stretching spinal cord and shoulder
Talking to patient

Wywiad z pacjentem

Pierwszym i najważniejszym elementem, czasami bagatelizowanym przez pacjenta jest tzw. wywiad, czyli zebranie dokładnych informacji o zgłaszanych dolegliwościach. Zawsze zapytamy o dokładną lokalizację, czas trwania dolegliwości, okoliczności jej powstania, próby dotychczasowego leczenia, wykonywany zawód, uprawiany sport. Nigdy nie należy lekceważyć tego elementu, trzeba dokładnie i wyczerpująco odpowiedzieć na zadawane pytania. Dokładnie zebrany wywiad pozwala już na tym etapie postawić prawidłowe rozpoznanie, które potwierdzimy w kolejnych etapach.

Badanie fizykalne

Następnym elementem jest badanie fizykalne. Polega najczęściej na samodzielnym wykonaniu przez pacjenta zaleconych ruchów w badanym odcinku, napięcia mięśni, jak i specyficznych testach wykonanych przez lekarza . Może ono czasami być niekomfortowe, a nawet wywołać chwilowe nasilenie dolegliwości. Stanowi ono jednak wyjątkowo cenne źródło informacji o zajętej chorobowo strukturze, umożliwiając postawienie rozpoznania. Są to dwa rodzaje badania, które wykonujemy zawsze i na podstawie, których stawiamy diagnozę lub przechodzimy do badań dodatkowych: W gabinecie wykonujemy jednoczasowo badanie ultrasonograficzne narządu ruchu kiedy oczekujemy, że uwidoczni nam ono schorzenie, które podejrzewamy na podstawie wstępnych badań. Czasami potrzebne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich,badań labolatoryjnych, tomografii lub rezonansu magnetycznego.

Close up of orthopedic examination!
Male doctor with female patient

diagnoza

Po postawieniu rozpoznania rozpoczynamy leczenie. Może być to leczenie farmakologiczne lekami przyjmowanymi przez pacjenta, fizykoterapią, ćwiczeniami wykonywanymi samodzielnie lub pod indywidualnym nadzorem rehabilitanta.

Dowiedz się więcej

Artroskopie

Zobacz artykuł

Bark

Zobacz artykuł

biodro

Zobacz artykuł

endoproteza

Zobacz artykuł

Protezy stawów

Zobacz artykuł

leczenie nieoperacyjne

Zobacz artykuł

usg narządów ruchu

Zobacz artykuł

kręgosłup

Zobacz artykuł

osteoporoza

Zobacz artykuł

stopa

Zobacz artykuł

Usg niemowląt

Zobacz artykuł